Nasıl ve Neden Aşık Oluruz?

Sağlıklı bir aşk hayatı için önce “aşk”ı yakından tanıyın!

Sevgililer Günü’nün yaklaştığı şu günlerde, aşk hayatına bilimsel gerçeklerin ışığında yön vermek isteyenler için yeni bir belgesel piyasaya çıktı: National Geographic’in hazırladığı Aşkın Bilimi adlı bu 3 bölümlük belgesel, aşk ile ilgili her konuyu, ince detaylarıyla birlikte ve bilimsel kanıtlarla inceliyor.

National Geographic’ten aşkı anlamak ve ilişkinizi uzun süreli kılmak için bilimsel bir çalışma.

Çoğumuz aşkın güzel, büyülü ve karmaşık olduğuna inanırız. Peki nasıl ve neden aşık oluruz? Bazıları için aşk ölümcül bir tutkudur. Bu duygu bizi ne şekilde ele geçirir? Evlenen çiftlerin yarısının boşandığını gözlemliyoruz. Aşkı sürdürmek gerçekten bu kadar zor mu? Tüm bu soruların cevabını bulmada bilim bize yardımcı olabilir mi?

BÖLÜM 1: Nasıl Aşık Oluruz?

Kontrolümüz dışında gelişen aşkın beyinde ve vücutta tetiklediği mekanizmalar nelerdir? Yaşanan değişimleri, hayali bir çiftin öyküsü sayesinde izliyoruz. Duyularımızın nasıl çalıştığını, feromon ve diğer aşk kimyasallarının yarattığı etkileri uzmanlardan dinliyoruz.

BÖLÜM 2: Aşkın Gücü

Vazgeçilmezlik duygusunu derinleştiren aşk, beynimiz tarafından mı yoksa kalbimiz tarafından mı yönlendirilir? Doğada çokeşlilik yaygınken pek çoğumuz neden tekeşliliği seçer? Ünlü nörologlar aşkın peşinde bizi beynimizde bir yolculuğa çıkarıyor.

BÖLÜM 3: Aşk Nasıl Kalıcı Kılınır?

Aşık kalmak, aşkı sürdürmek neden zordur? Bu bölümde, uzun süreli ilişkilere duyulan ihtiyaç, erkeklerin farklı ilişkiler aramasının sebepleri, deneyimlerimizin duygusal olarak kodlanmasını sağlayan beyin sistemi, seksin insanlar için yararı gibi konular işleniyor.

Toplam süresi 150 dakika olan Aşkın Bilimi belgesel DVD’si 14,95 YTL fiyat ile tüm film/müzik marketlerde satılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: