TuneFind

Eminim ki dizi sever herkesin başına gelmiştir; olaylar heyecanlı ya da romantik ya da komik, bir şekilde akarken arkaplanda bir müzik başlar. Olan bitenin etkisini pekiştirecek bir melodidir. Görülenlerle, duyulanlar birleşir ve bir heyecan sarar. İşte kesinlikle ne olduğunun öğrenilmesi şarkı budur. Bugüne kadar dizi biter, internet başına gelinir, gerek çeşitli arama motorlarında (ki acaba bu Google olabilir mi hepimiz için), gerekse dizinin çeşitli forumlarında aranır.

İşte bu soruna çözüm, her geçen gün başarısı ve bununla doğru orantılı olarak da popülaritesi ve yine aynı şekilde veritabanı gelişen bir sitede. TuneFind, MelodiBul şeklinde çevirebileceğimiz bu yardımcı sitenin hikayesi 2005 yılında bu yazının başında belirttiğime benzer bir olayla başlıyor. Scrubs’da beğendiği fakat bir türlü tanımlayamadığı bir şarkı (Joshua Radin’in Closer’ı) sitenin yapımcısı için bardağı taşıran son damla olur ve bu soruna kökten bir çözüm getirebilmek için kolları sıvar.

Sitenin başarısı ise bence etkileşimliliğinin basitliğinden kaynaklanıyor. Doğru olduğunu bildiğiniz şarkıya yeşil bayrak, aksine ise kırmızı bayrak veriyorsunuz ve sistem toplam sayıya göre bir karar veriyor ve topluluğun kararı olarak sunuyor. İşin arkaplanında ise sistem bir hesaplama daha yapıyor. Önerdiğiniz şarkıların aldığı bayraklara göre, yani tahmininizin doğruluğuna göre, saygınlık endeksi belirliyor ve bu ileride yapacağınız işlemlerin, yani başkalara vermiş olduğunuz bayrakların etkisini arttırıyor ya da azaltıyor. Özetle, zamanla çok daha etkin çalışan bir sistem. Tüm dizikeyifcilerine öneririm…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: