Felis chaus hayatımızda…

Ülkemizin ulusal işletim sistemi Pardus’ta son güncelleme: Pardus 2007’nin yayımlandığı 18 Aralık 2006’dan bugüne tüm güncellemelerini içeren ara sürümü Pardus 2007.1 Felis chaus sunucularda yerini aldı. İndirmek için Ulusal Dağıtım’ı kullanabilirsiniz.

İlginç isminin altında yatan sosyal sorumluluk projesini de sonuna kadar destekliyoruz. Detayları için Neden Felis chaus? sorusunun yanıtına bakalım…

Neden Felis chaus?

Anadolu’nun nesli tehlike altında olan son büyük kedilerinden Felis chaus (Sazlık Kedisi), bazen “Bataklık kedisi” olarak da tanımlanır. Görece uzun ince bacaklara ve kısa kuyruğa sahiptir. Felis chaus’un belirgin bir iz ve işareti taşımayan bej rengi kürkü vardır. Sadece kuyruğunda siyah halkalar bulunur. Kulaklarının ucunda bir vaşağı çağrıştıran siyah kıllı perçemler bulunur. Vücut boyu 70 cm olup, buna ilaveten 30 cm kuyruk gelir.

Felis chaus, bataklıklar, nemli çayırlar, sazlık ormanlar ve kıyı çalılık ve fundalıklarda yaşar. Genellikle sazlıkları mekân tutan, tek başına hareket eden bir kedidir. Özellikle gündüz faal olarak görünür. Türkiye’de ağırlıklı olarak Antalya, Mersin, Ceyhan Havzası ve Trakya’nın sazlık dere boylarında yaşar.

Felis chaus, suya bağımlı olmasına rağmen ağırlıklı olarak tavşan, fare, kuş gibi kara hayvanlarını avlar. Çok iyi bir yüzücü olup, derelerde balık yakalayabilir. Bir sıçramada birden fazla kuşu avlayabilmesiyle ünlüdür.

Nesli tükenmekte olduğu için nadir fotoğraflanabilen kedilerden olan Felis chaus, son olarak bir sivil toplum kuruluşu olan DoğaBel tarafından Adana-Yumurtalık’ta görüntülendi. Petrokimya endüstrisi ve çarpık yapılaşma yüzünden, Yumurtalık’taki bu son doğal yaşam ortamı büyük tehdit altında.

Türkiye’de nesli tehlike altında olan vahşi kedileri bilerek avlamanın ve bir canlı türünü yok etmenin cezası, sadece 4.000 YTL…

Pardus Projesi, yakın bir gelecekte hizmete girecek topluluk portalı ile Türkiye’nin nesli tehlike altında olan tüm canlı türlerini korumaya yönelik büyük bir işbirliğine imzasını atmaya hazırlanıyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: