Falafel

Beyrut’ta sıcak bir yaz gecesi. Sıkıntılı savaş dönemi biteli 15 yıl olmuş fakat, savaşın izleri şehrin her köşesinde kendini hissettiriyor, sürekli gergin bir hava hakim Beyrut’un en normal olması gereken köşelerinde. Bu haldeki bir şehirde, artık savaştan ve politikadan bıkmış, bunların bahsini bile etmek istemeyen bir genç nesil var ve işte bu genç nesilden bir birey; Tevfik. Falafel’de işte bu kahramanımız Tevfik’in ailesini, arkadaşlarını, onlarla olan bağını ve bir yaz gecesini nasıl geçirdiğini görüyoruz. ve hala merak ediyoruz Abudi hala bekliyor mu?

Lübnanlı yönetmen Michel Kammoun’un ilk uzun metraj yapımı olan Falafel, her ne kadar birkaç sahnesi oldukça kopuk görünse de, bütününe bakıldığında sıcak, anlatmak istediğini üzerinde biraz düşününce verebilen, yeterli aralıklarla serpiştirilmiş gülümseten hatta güldüren sahneler ile sıkılmadan izlenebilen bir film. Film bittikten sonra, Kammoun’un, filmini henüz 18 yaşındayken bir kazada yaşamını yitiren kardeşine ithaf etmiş olduğunu gördüğümüzde, filme ağırlığını koyan noktalardan biri olan kardeşlik ve aile sevgisinin, intikam duygusunun üstünde olduğu teması çok daha çarpıcı bir şekilde farkediliyor.

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali bünyesinde 11 Nisan’daki gösteriminde Michel Kammoun’un katılımı ile ilk kez Türk izleyici ile buluşan Falafel’i, bugün saat 13:30’da Beyoğlu Atlas Sineması’nda izlemek mümkün.

“Falafel” için bir cevap

  1. kısa bir not : son fotoğrafta, ünlü yönetmen özay özaydın’ın yanında gördüğümüz kişi, filmin yönetmeni Michel Kammoun 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: