Eve Dönüş

Geçtiğimiz ay, İstanbul Film Festivali’nde yeniden seyirciyle buluşan EVE DÖNÜŞ filminin gösteriminden önce sahneye çıkarak, -mealen- bu filmi “darbe sevdalıları”nın daha bir dikkatle izlemesi gerektiğini dile getiren Ömer Uğur, senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği filminde bildik bir döneme, biraz farklı bir açıdan kamera tutuyor.

Mustafa, karısı Esma ile kendi hallerinde birer işçidirler. 12 Eylül döneminin tüm karışıklığından uzak ve habersiz, tek dertleri yeni aldıkları TV’nin taksitlerini ödemek olan bu ailenin hayatı, asılsız bir ihbarla tamamen değişecektir. Askeri müdahalenin sadece “işin içindekiler”i değil, toplumun her kesimini derinden etkilediğini anlatmaya çalışn film, ne yazık ki ele aldığı konuyu etkileyici bir biçimde aktaramamanın sıkıntısını yaşıyor. Çarpıcı konusuna rağmen, filmin monoton akışına başrol oyuncularının hayalkırıklığı yaratan oyunculukları da eklenince, seyirciye yaşatmak istediği dramı tam olarak yansıtamıyor EVE DÖNÜŞ. Yönetmen de bunun farkında olacak ki, filmin sonuna etkiyi artırmak amaçlı istatistikler ve “mesaj” lar ekleme gereği duymuş. Filmdeki diyaloglar da bu “ağır” filmin havasına hiç gitmemiş açıkçası.

Filmdeki usta oyuncular ve komiser rolüyle Altın Portakal’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü kazanan Civan Canova başarılı performans sergilerken, aynı şeyi M.Ali Alabora ve -Esma rolüyle En İyi Kadın Oyuncu seçilmiş olsa da- Sibel Kekilli için söylemek hayli zor.

Neticede, başarılı bir senaryoyu başarısız bir şekilde anlatan EVE DÖNÜŞ, sinemamızdaki 12 Eylül filmleri arasında yerini alıyor.

Filmde yaşananları günümüzle kıyasladığımızda görüyoruz ki; aradan geçen 27 yılda ülkemiz öylesine yol katetmiş ve gelişmiş ki, asker, “demokrasi ayarı”nı artık internet üzerinden yapabilir olmuş. (!)

“Eve Dönüş” için 2 cevap

 1. DANSÖZ GiBi KIRITAN ORDUNUN POLITIK HEVESLERINDEN BIKTIM. Kenan Evren degilmiydi kürsülerden kuran okuyan? simdi ordunun “düsmani” imam hatipleri kim çarpti ikiyle? Laikligin yilmaz bekçisi ordumuz basimiza sarmadi mi Rabita skandalini?

  Simdi çikmislar, laiklik “KONUSUNDA TARAFIZ” diyorlar. Evet, hangi taraftan olduklari belli zaten

  Evet o süper ordumuz yok mu? Neredeyse 40 bin insan öldü onlarin beceriksizligi yüzünden. O “saglam duruslu” ordunuz halledemedi gitti PKK’yi.

  Ayni konuda asagidaki yazi konuyla ilgilenenlerin zihnini açabilir.

  Saygilarimla
  Ayse


  Türkiye’de konuşmadıklarımız ve “The Village” filmi

  Ülkemizde çok beğenilen Altıncı His adlı filmin senaryosunu ve yönetmenliğini üstlenmiş olan M. Night Shyamalan 2004 yılında bir başka yapıta imzasını attı: The Village – Köy adlı bu film ilk bakışta sıradan bir gerilim filmine benzese de birçok izleyici ustaca gizlenmiş ikinci senaryoyu görmekte zorluk çekmedi.
  İlk bakışta 1800’lerde bir köyde geçtiği düşünülen filmde köylüler “konuşmadıklarımız” diye adlandırdıkları bir düşmandan çok korkuyorlar. Bu korku onları köylerini çevreleyen ormanın dışına çıkmaktan alıkoyuyor. Bu “dış düşman” sebebiyle köyde her hangi bir yenilik yapmak isteyen herkes yaşlılar meclisinden izin almak zorunda. Meraklı olmak, geçmişi sorgulamak da hoş karşılanmıyor burada.
  Bu kasvetli atmosfer, korku ile disiplin altına alınmış bir gençlik, söndürülen meraklar ve bastırılan tutkular totaliter rejimlerin halkı nasıl korkuyla bir arada tuttuğunu hatırlatıyor ister istemez.
  ………
  12 Eylül darbesiyle:

  650.000 kişi göz altına alındı
  1 milyon 683 bin kişi fişlendi.
  Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı.
  7 bin kişi için idam cezası istendi.
  517 kişiye idam cezası verildi.
  ………..

  Yazinin tamami için :

  http://www.derindusunce.org/2007/04/25/onun-adi-asker-cani-neler-ister/

  Beğen

 2. yorumunuz için teşekkürler..
  ancak; yorumların -sitemizin isminden de anlaşılacağı gibi- filmle ilgili olması daha uygun olacaktır..

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: