Google Labs‘ın sayfalarında gezinirken karşıma Google Maps’in ilginç bir uygulaması çıktı: Google Mars.

Adından da anlaşılacağı gibi, Mars yüzeyinde Google Maps’te olduğu gibi gezinebileceğiniz bu hizmette üç tip veri bulunuyor:

Elevation – Yükseklik: NASA’nın Mars Global Surveyor uzay aracında bulunan Mars Yörüngesel Laser Altimetresi MOLA’nın verilerinden elde edilmiş bilgileri kullanarak gölgelendirme metodu ile oluşturulmuş harita. Her yükseklik farklı renklendirilmiş ve haritada bulunan renk anahtarı ile hangi bölgenin ne yükseklikte olduğu görülebiliyor.

Visible – Görünür: Yine Mars Global Surveyor’da bulunan Mars Yörüngesel Kamera’nın (Mars Orbiter Camera, MOC) çektiği fotoğrafların birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Mars’ın yörüngesinde olsaydınız gözlerinizle göreceğiniz görüntü buradaki olacaktır.

Infrared – Kızılötesi: NASA’nın Mars Odyssey uzayaracında bulunan Termal Emisyon Görüntüleme Sistemi’nin (Thermal Emission Imaging System, THEMIS) çekmiş olduğu kızılötesi resimlerden oluşan bu haritada sıcak bölgeler daha açık, soğuk bölgeler ise daha koyu görünmektedir.

Hakkında sayfasına girdiğimizde buradaki verilerden faydalanarak oluşturulmuş 3-boyutlu görüntü ve videoların bulunduğu bir sayfa da tanıtılıyor.