Hepimizin başına en az bir kez gelmiştir: “Gönder” tuşuna bastıktan ya hemen ya da bir süre sonra “keşke göndermeseydim” dediğiniz bir e-posta.

Artık bu soruna bir çare var, yani kısmen de olsa. BigString adlı yeni nesil internet-tabanlı e-posta sağlayıcısı, kendini imha eden e-posta hizmeti sunmaya başladı. Peki nasıl çalışıyor?

BigString’e üye olup, giriş yapıyorsunuz, ve e-postanızı gönderiyorsunuz. Gönderdiğiniz kişinin eline ulaşıyor. Şayet bu e-postanızı geri almak istiyorsanız, gönderilenler sayfasına gidip, “imha et”i tıklıyorsunuz. Mesajınızı gönderdiğiniz kişi postanızın başlığını halen okuyabilecek fakat içeriği göremeyecek.

Arka planda oldukça basit bir mantık yatıyor. BigString, e-postalarınızı gönderme aşamasında resim dosyasına dönüştürüyor ve siz “imha et”e tıkladığınızda aslında yaptığınız posta sunucusundaki resim dosyasını silmek oluyor. Bu andan itibaren o resim dosyasına ulaşmak mümkün olmadığı için e-postanız da okunamamış oluyor. Basit ve etkili bir yöntem, biraz uğraştırsa da BigSting’i kullanmadan da bu sistemi kendiniz uygulayabilirsiniz.