Microsoft ve Apple elele, Blu-Ray’ler çöpe


Apple ve Microsoft’un pek de iyi geçinmediğini, özellikle iki şirketin adaş CEO’larının yaptıkları açıklamalardan, hepimiz iyi biliyoruz. Fakat Apple, Sony’nin Blu-ray disk formatına karşı direncine bir destek Microsoft’tan geldi.

Microsoft Xbox İngiltere biriminin başı Steven McGill verdiği demeçte, “Blu-ray disklerin yüksek çözünürlüklü format olarak şirketi tarafından esgeçileceğini” resmi olarak açıkladı. Microsoft’un oyun konsolunda daha eski bir format olan DVD’de kalmasının doğru bir karar olduğunu ve şimdi streaming akımının ve bunun için gerekli altyapının daha da güçlenmesinin bu kararın doğruluğunun ispatı olduğunu ekledi.

Tabi şimdi nedir bu Blu-ray’in çektiği diyebilirsiniz, önce Toshiba, Sony’nin karşısına HD-DVD diye bir format çıkardı. Uzun bir süre format savaşları yaşandı ve Blu-ray bu savaşın galibi olarak daha güçlü bir şekilde yoluna devam etti. Fakat yorgun savaşçının geleceğini şahsen çok iyi görmüyorum.

Şu anda her ne kadar çok uzakmış gibi görünse de, müzik kasetlerinin başına gelenler, kesinlikle CD, DVD, Blu-ray gibi disklerin de başına gelecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: