192.168.1.1 Bir çoğumuz bu sayılarla tanıştık IP adresi kavramıyla. USR, Zyxel vb network cihazlarının varsayılan adresi olan bu rakamlar aslında internetteki tüm cihazların birbiriyle haberleşmesindeki anahtar noktadır. 255 rakamın 4lü grup oluşturması ile yazılan IP adresleri, teknik adı IPv4, toplamda ancak 4.3 milyar adres oluşturabiliyor.

Şimdi bu adresler, özellikle iPhone ve Android telefonların yükselişi ile beraber hızla tükeniyor.Yakın bir zamanda bilgisayarımızı açtığımızda, karşımıza “bir IP adresinin boşalmasını bekleyin” şeklinde bir uyarı ile karşılaşabiliriz. Peki ya çözüm? Aslında çözüm hazırlıkları uzun zamandır devam ediyor IPv4’ün yerini alacak olan IPv6 masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımızın hepsinde yerini aldı, hatta iPhone, Android ve Symbian uzun bir süredir IPv6’yı destekliyor ancak sadece WiFi üzerinde. Tabi bu telefon üreticilerinin hatası değil, cep telefonu şebekeleri IPv6’yı desteklemiyor.

Ancak 4G’nin yürürlüğe girmesiyle IPv6’yı mobil olarak kullanabileceğiz.Bilgisayarlarımız IPv6’ya hazır dedik ama, iş bizim bilgisayarlarımızla bitmiyor. Servis sağlayıcılarının da IPv6’yı desteklemesi gerekir ki, henüz Türkiye’de bu konuda çalışma yapan ya da en azından yaptığını duyuran bir şirket yok. Yoğun yatırım gerektiren bu güncelleme için tüm ara birimlerin IPv6’yı destekleyen yenileri ile değiştirilmesi şart. Tabi TTNet, Smile, Biri’nin dağıttığı tüm modemlerin de yenilenmesi gerekecek.

Bu ay içerisinde Ankara’da yapılan konferansta Kamu Kurum ve Kuruluşları için IPv6’ya Geçiş Planı tartışıldı ve yayınlandı. İncelemek isteyenler için adres: http://www.ipv6.net.tr/