Yeni Macbook Pro’lar görücüye çıktı

Son 1 aydır, yeni Macbook Pro’larla ilgili haberler oldukça artmıştı. Hatta, spekülasyonlar kasa tasarımının karbon fiber olacağı gibi oldukça uç noktalara bile ulaştı. Ancak, az önce Apple’ın satış websitesindeki meşhur sarı etiketli sayfanın kaldırılmasının ardından gerçek gün yüzüne çıktı.

Yeni Macbook Pro’lar beklenildiği gibi Intel’in yeni nesil işlemcileri ile donatıldı. 13″‘lik modeller artık çift çekirdekli 2.3GHz Core i5 ve yine çift çekirdekli 2.7GHz Core i5 işlemci seçeneğine sahipken, 15″ ve 17″‘lik modellerde dört çekirdekli 2.3GHz Core i7 işlemci ile donatılabilecek.

Grafik işlemcilerinde de büyük bir sıçrama yapan yeni modellerde 3 kata kadar hız artışı vaat ediliyor. Bir güncelleme de iSight kamerasına yapılmış, artık 720p HD çekim yapılabilecek ve Facetime görüşmeleri HD kalitesinde ve geniş ekran destekli olacak.

Ama gelelim esas yeniliğin olduğu alana. Son nesil Macbook Pro’ların I/O portları Firewire 800, USB 2.0 ve DisplayPort idi, şimdi Intel’in geliştirdiği Thunderbolt sistemini ilk kullanan sistem olma ünvanını Macbook Pro’lar almış oldu.

Nedir peki bu Thunderbolt ve hız farkı gözlemlenebilecek boyutta olacak mı?Intel’in Apple ile birlikte geliştirdiği bu teknoloji temelinde iki farklı teknoloji yatıyor. PCI Express ve DisplayPort. PCI Express ile RAID cihazları ve video yakalama çözümleri direkt olarak MacBook Pro’ya bağlanabilecek. Thunderbolt ayrıca bağlanılan cihazlara 10 watt’lık güç de sağlayabiliyor. Bu gelişme artık çoğu ek güç adaptörlerine de ihtiyaç kalmayacağı anlamına geliyor. Thunderbolt’un bir diğer yeniliği de DisplayPort sayesinde, artık yüksek çözünürlük destekleyen monitörler de tek bir porttan beslenebilecek. Şimdi bir de gelelim hız konusuna.

Hepimizin şu anda en çok kullandığı port olan USB 2.0’ın veri transfer hızı 480Mbps, bu hız Firewire 800’de adından da anlaşılabileceği gibi 800Mbps’ye çıkıyor, PCI Express’te bu hız bir sıçrama yaparak 2.5Gbps’a ulaşıyor. USB’nin yeni nesil portu olan USB 3.0’da bu hız 5Gbps’ye ulaşmışken, Thunderbolt tüm bunları da aşarak 10Gbps ile zirveye en yakın teknolojiyi bile ikiye katlayarak yerleşiyor. Evet 10Gbps, bu hız USB 2.0’ın 12 katından fazla.

Yeni Macbook Pro’da tek bir Thunderbolt portunun olması hemen yeni bir soruyu akıllara getirebilir. Peki birden fazla cihazımız için habire kablo mu takıp çıkaracağız. Bu sorunun cevabı bizleri mutlu edecek şekilde: Hayır. Aynı kabloda iki kanaldan 10Gbps’lik hızla transfer yapılabildiği için papatya zinciri kurarak istediğiniz kadar cihazı peşpeşe bağlayabileceğiz.Tüm bu büyük yeniliklerin yanı sıra Apple ufak iyileştirmelerle Macbook Pro’ları daha da çekici hale getirmiş. Ağırlıkları çok fazla olmasa da azaltılan tüm serinin bazı modellerinde daha büyük trackpad sunuluyor.

Son günlerde Vatan Bilgisayar, Bimeks, Teknosa vb mağazalarında indirime giren Macbook Pro’ların nedeni de bu haberle anlaşılmış oldu. 2011 model Macbook Pro’lar bakalım Türkiye’ye ne zaman gelecek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: