İş Planı Sunumları

Yarın (22 Aralık) hızlı sunum serisine hazır mısınız?

20 saniye, 20 görsel

İş planınızı tüm sınıfa hızlı ve etkili bir şekilde aktarmanızı bekliyorum. Toplamda 400 saniye sürecek olan sunumunuza daha iyi hazırlanabilmeniz için bazı ipuçları.

  • Yansıları hazırlamadan önce ne anlatacağınıza karar verin. Herhangi bir konu hakkında 6-7 dakika boyunca konuşmak kolaydır. Gerçekten de… Bir iki kez deneyin, hiçbir şey hazırlamadan sadece konuşun (ve zaman tutun). Bu sizin ne anlatmak istediğini sıralayabilmenizi sağlayacaktır. 4-5 ana nokta belirledikten sonra bununla ilgili görseller bulmak ve söyleyeceğizi desteklemek çok daha kolay olacaktır.
  • 400 saniyenin pratiğini yapması kolaydır. 1 saatte tam 9 kere pratik yapabilirsinzi. Yapın. (Ortalama bir sunucu 5 kez pratik yapar). Düşüncelerinizi rafine ederseniz çok daha iyi sunum yapabilirsiniz.
  • Nefes almak iyidir. Konuşmanızın tamamını konuşma ile dolduracaksınız diye bir kural yok, izleyicilerinize anlattıklarınızı özümseme şansı tanıyın. Ana maddeler arası kısa esler verin.
  • Yansılara takılmayın. Daha önemli olan sizin ne söylediğinizdir. Başarılı yansılar sizin konuşmanızı destekler, tersi değildir. Basit görseller kullanın. Yazı kullanmanız gerekiyorsa 50+ puntoda font kullanın.
  • Hatalara açık olun. Unutmayın ki bu tip sunumlarda hata yaparsanız geri dönüşü yoktur. O yüzden konuşmanızı 4-5 parçaya bölün ve her bir parça tek başına ayakta durabilsin. Birşey yanlış giderse, diğer parça bundan etkilenmesin.
  • Ignite (20 yansı 15’er saniye) ve PechaKucha (20 yansı 20’şer saniye) konuşmalarını izleyin. Bu tarz konuşmaların çıkış noktası olan örnekleri izleyin. İlham alacaksınız.
  • Kuralları bükün. Çok önemli bir yansıyı iki kez üstüste koyun (böylece bir yansı için 40 saniye süreniz olur).
  • İlk ve son yansıya önemli birşey koymayın. Genelde sahneye çıkar ve inerken bu yansılar boşa gidebiliyor.
  • Fontları büyük tutun. İnsanların iyi göremediğini varsayın. Görseler bile, insanların odağı sizi dinlemek olsun, ekranda yazılanları görmeye çalışmak değil.
  • Telif hakkı olmayan güzel görseller kullanabilirsiniz: flickr sxc.hu istockphoto. Güzel kaynaklardır, atıf yapmayı unutmayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: