SETI@Home out, Folding@Home in

SETI: “Dünya dışı zeka arayışı” 1999 yılında UC Berkeley‘in BOINC dağıtık hesaplama platformu üzerinde kurulmuştu. Peki nedir bu dağıtık hesaplama? Basitce, bilgisayarınız açıkken kullanmadığınız zamanlarda, bu program kontrolü ele alıp, UC Berkeley’in gönderdiği veriyi işliyordu. Bu sayede bu sistem, küresel boyutta bir süper bilgisayara dönüşmüş oluyordu.

SETI@Home adı verilen bu proje sayesinde ek bir yatırım yapmadan ciddi bir hesaplama gücü elde edilmişti. 21 yılın sonunda UC Berkeley projenin 31 Mart tarihinde durdurulacağını duyurdu. Proje yöneticilerinden Eric Korpela’nın şu forum yazısında belirttiğine göre, proje şimdi bir “uyku” moduna alınacak. Temelde yeterince bilgi işlendiğini, şimdi bu işlenen bilgi ile nasıl bir sonuca varacaklarına odaklanmaları gerektiğine karar vermişler. Şimdi sıra makale yazmada diyorlar kısacası.

SETI@Home kapanıyor ancak sizler de şimdi faydalı olabilecek bir projeye bilgisayarınızın atıl zamanını bağışlamak isterseniz Folding@Home projesine bir bakmanızı öneririm. Benzer bir mantıkla çalışan bu projede temel amaç hastalık araştırmaları ve ilaç tasarımı gibi tıbbi araştırmaya odaklanılıyor.

Photo by Nathan Anderson on Unsplash

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: