Nike FlyEase

Nike, 2015 yılından bu yana FlyEase modellerinde kolay giyilip çıkarılmaya odaklanıyordu. Bu çalışmalarının son meyvesi Go FlyEase bu kolaylığı bir adım öteye taşıyor. Bağcık ya da fermuarlardan vazgeçmenin yanı sıra, bu ayakkabıyı giyip çıkarmak için ellerinize bile ihtiyaç duymuyorsunuz.

Nike resmi ürün sayfası: https://www.nike.com/tr/flyease

Lego White Noise

Lego parçalarının çıkardığı sesleri sevenlere, Lego bir albüm hazırlamış. 7 tane yarımşar saatlik parçadan oluşan bu albümde ASMR tadı alabilirsiniz. The Waterfall isimli parçada Lego parçaları bir şelale gibi dökülürken, It All Clicks’te parçaların hızlı bir şekilde birleştirilişlerini kaydetmişler. Dinlemek isteyenlere bağlantı aşağıda:

Lego’nun resmi bülteni de bu adreste: https://www.lego.com/en-lt/aboutus/news/2021/february/white-noise

Mayıs 2020: Dolu Dolu Hayat

Pandemi altında olduğumuz bu günlerde, TED Circles teması olarak da aslında sorguladığımız bir kavram çıktı karşımıza: “Dolu Dolu Hayat”

Birlikte Ingrid Fetell Lee’nin Nisan 2018’de TED2018 Konferansı’nda yaptığı “Neşe nerelerde saklıdır ve onu nasıl buluruz” başlıklı konuşmayı izleyip, sonrasında “Dolu Dolu Hayat” teması altında ucu açık bir sohbete dalacağız.

Ne zaman?: 19 Mayıs 2020 (Saate Doodle ile karar vereceğiz, oy vermek için tıklayın)

Nerede?: Circl.es online platformu.

Katılım için ne gerekiyor?: Sadece bilgisayarınızdan davet linkine tıklamanız yeterli.

Introducing Game Theory: A Graphic Guide

Ivan Pastine, Tuvana Pastine ve Tom Humberstone’un Oyun Teorisine Giriş: Resimli Kılavuz olarak başlığını çevirebileceğimiz kitapları kısmen karmaşık olarak tanımlayabileceğimiz bir konunun kolay ve eğlenceli bir anlatımı olmuş. Yazarlar oyun teorisinin temelinde yatan matematiksel altyapıyı tamamen es geçip, daha fazla kişinin daha rahat anlayabilmesi adına temel kavramları anlatmışlar. Bunun için kullandıkları çizgi-roman stili ve çarpıcı örnekler de kitabı daha eğlenceli hale getirmiş. İki günde ortalama yarımşar saatlik okumalarla hızlıca bitirdiğim bu kitabı, oyun teorisi kavramlarını merak etmiş herkese tavsiye ederim.

Zorlu Alışveriş Merkezi’ndeki Remzi Kitabevi’nde gördüğüm bu kitabı, Doğuş Üniversitesi Acıbadem Kütüphanesi kataloğuna eklenmesi için talepte bulundum ve kısa sürede tedarik edildi. Kitabın arka kapağındaki çarpıcı soruları sizlerle paylaşayım:

  • Ne zaman agresif bir ticaret politikası benimsemeliyiz?
  • Elimizde bir konu ile ilgili tüm bilgiler olmadan nasıl karar verebiliriz?
  • Çevre konusunda uluslararası işbirliği nasıl mümkün kılınabilir?

Ölüm yarışı bulmacasını çözebilir misiniz? – Alex Gendler

Çorak arazi boyunca yapılacak olan Ölüm Yarışı’ndan önceki gece amcanız, büyük mucit Slate Kanoli, acımasız Yansız çete tarafından kaçırılıyor. Onu geri alabilmenin tek yolu da amcanızın Bobin Koşucusu’yla çeteye karşı yarışmak. Kazanırsanız amcanızı geri verecekler. Kaybederseniz hem Bobin Koşucusunu hem de diğer tüm buluşlarını kaybedeceksiniz. Yarışı kazanabilir misiniz? Alex Gendler nasıl yapacağınızı gösteriyor. Ders: Alex Gendler, yöneten: Artrake Studio.

Dersin tamamı için tıklayın

Escaping The Build Trap

Girişimcilik kitaplığında ilk paylaşacağım kitap, Produx Labs ve Product Institute’un kurucusu Melissa Perri’den, etkin ürün yöneticilerinin değer yaratan ürünler ortaya çıkardıkları üzerine bir eser.

Firmalar, günümüz koşullarında rekabet edebilmek için çıktılara odaklanmak yerine sonuçlara odaklanan müşteri merkezlilik kültürünü benimsemeleri gerekmekte. Çıktılara odaklı yaşayan ve doğal olarak yok olan şirketler, genellikle müşterinin ihtiyaçları yerine, kendi takvimlerine uyan ürünler çıkararak “yapım tuzağına” düşerler.

Bu kitapta Melissa Perri, ideal ürün yönetimi için temeller oluşturmanın şirketlerin hedeflerine ulaşırken gerçek müşteri sorunlarını çözmelerine nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor. Bir şirkette nasıl iletişim kuracağınızdan ve nasıl işbirlikleri oluşturacağınıza kadar farklı konulara değiniyor. Büyük ya da küçük ölçekli herhangi bir firmaya uygulanabilecek ürün yönetimi ilkelerini öğreneceksiniz.

IKEA ve Pizza Hut ortaklığı

Hani pizzaların içinde kutunun pizzaya değmemesi için konulan bir plastik parça var ya, ona pizza kurtarıcısı deniyormuş. Ogilvy Hong Kong, IKEA ve Pizza Hut için bir ortak reklam kampanyasında o pizza kurtarıcısını sehpa boyutuna büyütüp mobilyaya dönüştürdü.

Säva adını verdikleri bu özel ürün pizza kutusunu andıran bir pakette geliyor ve her IKEA ürününde olduğu gibi bir kurulum kılavuzu içeriyor.

51,300 parçalık yapboz

Madem evdeyiz neden yapboz yapmıyoruz, maden uzun süre evde kalacağız neden dünyanın en büyük yapbozunu yapmıyoruz. İşte tam böyle düşünenler için Kodak’tan dünyanın en büyük yapbozu.

Tamamlandığında 8.7 metreye 1.9 metrelik bir yer kaplayan ve 51,300 parçadan oluşan yapbozda dünyanın dört bir yanında 27 harika bulunuyor. Bu harikaların her biri 1,900 parçadan oluşuyor ve ayrı ayrı paketlenmiş ki akıl sağlığımız yerinde kalabilsin.

Amazon

SETI@Home out, Folding@Home in

SETI: “Dünya dışı zeka arayışı” 1999 yılında UC Berkeley‘in BOINC dağıtık hesaplama platformu üzerinde kurulmuştu. Peki nedir bu dağıtık hesaplama? Basitce, bilgisayarınız açıkken kullanmadığınız zamanlarda, bu program kontrolü ele alıp, UC Berkeley’in gönderdiği veriyi işliyordu. Bu sayede bu sistem, küresel boyutta bir süper bilgisayara dönüşmüş oluyordu.

SETI@Home adı verilen bu proje sayesinde ek bir yatırım yapmadan ciddi bir hesaplama gücü elde edilmişti. 21 yılın sonunda UC Berkeley projenin 31 Mart tarihinde durdurulacağını duyurdu. Proje yöneticilerinden Eric Korpela’nın şu forum yazısında belirttiğine göre, proje şimdi bir “uyku” moduna alınacak. Temelde yeterince bilgi işlendiğini, şimdi bu işlenen bilgi ile nasıl bir sonuca varacaklarına odaklanmaları gerektiğine karar vermişler. Şimdi sıra makale yazmada diyorlar kısacası.

SETI@Home kapanıyor ancak sizler de şimdi faydalı olabilecek bir projeye bilgisayarınızın atıl zamanını bağışlamak isterseniz Folding@Home projesine bir bakmanızı öneririm. Benzer bir mantıkla çalışan bu projede temel amaç hastalık araştırmaları ve ilaç tasarımı gibi tıbbi araştırmaya odaklanılıyor.

Photo by Nathan Anderson on Unsplash